X
 04.08.2016 Култура

Уметникот од Србија го воодушеви светот со своите 3D цртежи

30 годишниот Никола Чуљиќ го воодушеви светот со неговите неверојатни цртежи кои изгледаат како да се тродимензионални.

 

никола


Чуљиќ објави дел од неговите цртежи на познатата веб страна Bored Panda каде открива дека е самоук и дека три години се занимава со цртање.


„Започнав со портрети, и ми беше навистина тешко... затоа одлучив да започнам да цртам нешто сосема различно“, пишува уметникот.


Може да се каже дека успеал во замислата, експериментирајќи со перспективата и совладувајќи ја 3D оптичката илузија.


Иако веројатно голем број на луѓе сакаат да купат дел од неговите дела, Никола вели дека не се на продажба. Неговата цел е своето име да го претвори во „3D бренд“.

Иако магионичарот никогаш не открива како ги изведува своите трикови, уметниците со задоволство ги споделуваат со другите.

 

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура