X
 14.08.2016 Култура

Зошто шведската министерка за образование поднесе оставка?

шведска

 

Аида Хаѓиалиќ, шведска министерка за образование, со босанско потекло, поднесе оставка откако полицијата ја застанала и пронашла 0.2 промили алкохол во нејзината крв.


Аида е дел од шведската Социјалдемократска партија и адвокатка по струка - таа се преселила во Шведска заедно со семејството на 5 годишна возраст, за време на војната во Босна и Херцеговина.

„Знам дека многу луѓе се разочарани од мене и јас сум лута на самата себеси, но пред се' јас доста се каам“, изјави Аида на конференцијата за новинарите.

Како што наведуваат шведските медиуми, министерката била застаната минатата недела, а таа објаснува дека испила само две чаши вино. Хаѓиалиќ предизвикала големо внимание во јавноста во Шведска кога во 2014 година станала најмладата министерка во нивната влада во министерството за образование. 
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура