X
 22.08.2016 Култура

Заврши Олимпијадата во Рио - Америка со најмногу освоени медали

После настапот на 11.000 спортисти од 206 држави во 28 спортови, во период од 16 денови, завршија 31-те Летни олимписки игри во Рио де Жанеиро.

 

igri


Како и церемонијата за време на отворањето, така и еремонијата на свеченото затворање ни понуди одличен тричасовен спектакл.

„Ова беа фантастични Игри, во фантастичен град“, изјави претседателот на Интернационалниот олимписки комитет.

Наредните Летни олимписки игри ќе се одржат во 2022 година во Токио, од 24 јули до 9 август.

На овогодинешната Олимпијада најмногу медали освоија американските спортисти - 46 златни, 37 сребрени и 38 бронзени). Веднаш после Америка е Велика Британија со 27 златни, 23 србрени и 17 бронзени. Зад нив следуваат Кина, Русија, Германија, Јапонија, Франција, Јужна Кореја, Италија и Франција.

 

1

Фотографии од церемонијата на свеченото затворање на Олимпијадата

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура