X
 06.09.2016 Култура

Говорот на норвешкиот крал

“Норвежаните се имигранти од Авганистан, Пакистан, Полска, Шведска, Сомалија и Сирија. Не е секогаш лесно да се каже од каде доаѓаме... Домот е таму каде што е срцето... Норвежани се и девојки кои сакаат девојки...“.

Кралот на Норвешка

Говорот на норвешкиот крал Харалд V за заштита на бегалците во неговата земја и ЛГБТ-правата за кратко се рашири по светот, бележи Independent. Говорејќи пред повеќе од 1.000 луѓе пред кралската палата во Осло, кралот апелирал неговата земја да прифати доверба, солидарност и великодушност.

Во обраќањето кралот ја опфатил и популарната култура, па така во неговиот говор свое место нашле и норвешки пејач, рок бенд, диџеј и композитор.

„Норвежаните веруваат во Бог, во Алах, во сè и ништо. Со други зборови, вие сте Норвешка. Ние сме Норвешка“, рекол меѓу другото кралот.

Говорот:

Подготвил: А.Д.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура