13.09.2016 Наука

Детето со неверојатни телепатски способности

Рамзес Сангуино има пет години и е чудо од дете кое покажува знаци на телепатски способности.
Изгледа дека младиот Рамзес  поседува супериорен интелект, а видеозаписот  каде тој погодува броеви напишани на карти, се прошири во јавноста со брзина на вирус. Веќе говори 7 или 8 јазици, а неговата мајка истакнува  дека отсекогаш претчувствувала дека постои некоја екстремна посебност во врска со нејзиниот син.

“Дури и пред да се роди, знаев дека ќе биде  некој посебен што ќе го смени светот”, вели таа.
Се чини дека тој има капацитет да ги впива информациите како сунѓер, а неговата мајка воопшто нема објаснување за тоа. Единствено објаснување би можело да биде дека тој поседува телепатска моќ и дека токму  таа моќ му е дадена од некоја  супериорна  интелигенција. Постои можност  неговите сетила да се толку сензитивни за  да му овозможуваат способност преку читање на  нечии телесни движења и фацијални експресии,  со голема прецизност да каже на што всушност мисли лицето во тој момент.

Научната јавност покажа интерес за проучување на ваквите способности на Рамзес.
Д-р Дијана Пауел, афирмиран невронаучник,  е автор на документарен филм за неговото однесување, каде се нотира дека при едно тестирање тој  точно погоди 16 од 17 броеви, вклучително и двоцифрени, скриени надвор од неговиот видокруг.

Д-р Пауел бара спонзорства за да стартува школо за млади талентирани аутистични деца за развивање на нивните способности, и смета дека овие деца можат да бидат од клучно значење за иднината на човештвото и се препознаваат како “индиго деца”.

Подготвил: Б.Б.