X
 08.11.2016 Култура

Најпопуларните американски претседатели

amerika

 

Од јули 2015 година, јавниот рејтинг на американскиот претседател Барак Обама беше 44%. Неговиот рејтинг значително се намали од самиот почеток кога беше 62%. Мал број на претседатели ја напуштаат Белата куќа со повисок рејтинг отколку кога го започнале мандатот.


Користејќи ги податоците од „Real Clear Politics“ и „Roper Center“, „InsideGov“ го открива просечниот рејтинг на современите американски претседатели. Ова се најпопуларните и најмалку популарните американските претседатели во модерната историја на Америка. 

 

Линк до галеријата
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура