X
 01.12.2016 Култура

Интересна мапа со знамињата на европските земји

Неодамнешен пост на „Reddit“ претстави интересна мапа од Јужна Америка, со границите дефинирани од знамињата кои прекрасно се претопуваат едно во друго, па така познатата веб страна „Independent“ одлучи да го направи истото со европските земји.

 

мапа


Најстарото знаме во Европа е данското знаме наречено „Данеборг“, во кое е вклучена битката кај Линданис во 1219 година.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура