X
 05.12.2016 Забава

Популарни шеги во историјата на фејсбук

Прочитајте неколку примери за шеги кои ги направиле четири корисници со пријателите и познаниците.

фејсбук


Шегата за Рајан Рој

Рајан Рој, кој бил корисник на мрежата Редит барал корисници со тоа име на Фејсбук, правел копија од нивните профилни фотографии и им испраќал понуди за пријателства. За ова оригиналниот Рајан Рој напишал дека никој не му ја сфатил шегата и дека веднаш почнале да ги менуваат своите профилни фотографии.


копирање на фејсбук профил


Изменетите фотографии од Џејмс


Оли Бејл е креативец за различни мултимедијални сензации, а една од неговите најпознати е писмото испратено до Вирџен ерлајнс за да се пожали за храната, караоке изведбата на неговиот сосед и пародијата на видео со Дарт Вадер. Тој направил шега на сметка на неговиот другар Џејмс Бенет со тоа што ги модифицирал и повторно ги споделил на фејсбук.


другари


човек пиво и животно


Ема од Абердин


Стауарт Слан е навивач на Манчестер Јунајтед и жртва на една популарна измама. Додека бил на одмор во Канкун, Мексико, во 2008 година имал серија недоразбирања со двајца навивачи на Ливерпул, а во една расправа го фрлиле и во базен. Кога се вратил во Англија се запознал со жена по име Ема на социјалната мрежа фејсбук и дури се согласил да оди во Шведска за да ја види. Но, Ема не била вистинска личност, туку тоа биле двајца навивачи на Ливерпул. Поради ова неговата сопруга Луиз веднаш побарала развод.

Претседател кој бил избран на Фејсбук

Араш Дерамбаш се смета дека е првиот политичар кој на 28 години е избран за претседател на оваа социјална мрежа, но таа сепак не стоела зад гласовите, туку изборот се правел преку некоја апликација. Колку е ова вистина не се знае, а голема е веројатноста да е само шега.
Подготвил: М.Д.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава