X
 07.04.2015 Култура

Како изгледал Амстердам кога станал културен центар на Европа?


Фотографот Ленард Фрид работел и живеел во прекрасниот Амстердам за време на 1950-те и 1960-те години. Имаме среќа што неговите фотографии се зачувани во одлична состојба. Фрид ги сликал луѓето на улиците, местата и се' што било вообичаено за тоа време во градот.

Ова е периодот пред и за време на културната револуција во Амстердам, по која градот станал „магичниот центар на Европа“.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура