16.02.2023 Живот

Градоначалничката на Херсон спие на полски кревет и состаноците ги одржува во подземно засолниште

Да се ​​биде градоначалник на Херсон, можеби повеќе изгледа како проклетство отколку чест. Но, една жена не се откажува, иако Русите се од другата страна на реката и речиси секој час го гранатираат нејзиниот град. Таа шест пати ја избегнала смртта.

Градоначалничката Лухова спие на полски кревет, заработува 375 долари месечно, а нејзиниот град во јужна Украина речиси секој час е нападнат од руската артилерија.

Но, Лухова останува решена да го задржи чувството на нормалност, иако животот во Херсон е сè само не нормален. Редовните состаноци ги одржува во подземен бункер и ги обиколува населбите и разговара со жителите.

Сите поплаки за корупција или лошо управување таа ги припишува на ширењето шпекулации од соработници поддржани од Русија, платени да ја поткопаат нејзината администрација.

Херсон, пристаништен град на реката Днепар, во март беше заземен од руските сили, а во ноември ослободен од украинските сили. Сега, три месеци подоцна, градот е речиси напуштен. Децата не одат на училиште и шетаат низ празните булевари.

Лухова ја гледа својата работа како четири основни глаголи: закопување, чистење, поправање и хранење. Од околу 10 отсто од првобитното население на Херсон, многумина се стари, сиромашни, тврдоглави или под преголем стрес за да избегаат.

град
Херсон пред руската инвазија/Фото: Wikipedia

Неодамна таа стана толку преоптоварена со нивните потреби за вода, храна, пристап до интернет, автобуси, пензии, лекови, огревно дрво, што вели дека спиела само 40 минути во текот на ноќта, а била толку исцрпена што морала да прима инфузии.

- Засега ни се потребни засолништа од бомбите - изјави таа на состанокот на почетокот од февруари, кога температурите достигнуваа неколку степени под нулата. Во подземната канцеларија седеа шефовите на главните одделенија во градот, многумина во зимски палта и капи. Во канцеларијата немаше греење.

Таа бараше да се купат десетици самостојни бетонски засолништа. Кога службеничката одговори дека мора да се следи процесот на набавка или може да бидат обвинети за корупција, градоначалничката експлодира.

- Не работите ништо, а мене навистина почнува да ме лути вашата глупост - вели Лухова.

Во политичка култура каде што доминираат мачо-типови како градоначалникот на главниот град Киев, кој е поранешен боксерски шампион во тешка категорија, 46-годишната Лухова е сосема поинаква фигура. Била воспитана и одгледана од нејзината самохрана мајка за време на последната фаза на Советскиот Сојуз.

- Седевме и чекавме во редица за цвекло. Замислете, цвекло! - вели таа.

Кога имала 21 година, Украина штотуку станала независна, а таа предавала англиски во училиште, била омажена и мајка. Станала директорка на училиштето, што го искористила како отскочна штица за да се кандидира за градскиот совет на Херсон пред осум години. Пред руската инвазија во февруари минатата година, таа беше секретарка на собранието.

Руските сили ѝ ја запалиле куќата во март, па таа го напуштила градот. Русите се обидоа да го направат Херсон дел од Русија, принудувајќи ги децата да учат руски во училиштата, а луѓето да користат рубљи на пазарите. Во јуни го киднапираа нејзиниот шеф, претходниот градоначалник на Херсон, и оттогаш никој не го видел. Лухова го зазеде неговото место и стана шеф на воената администрација во Херсон.

Кога се вратила во ноември, го затекнала градот во ужасна состојба. Русите ограбиле сè, од опрема за прочистување на водата и уметнички дела стари со векови до противпожарни возила и автобуси.

херсон
Херсон за време на руската инвазија/Фото: Wikipedia

Ниту еден град во Украина, надвор од регионот Донбас на исток, каде што Русите напредуваат, не беше толку силно гранатиран како Херсон. Во изминатите два и пол месеци градот беше погоден повеќе од 1.800 пати.

Но, и покрај предизвиците, Лухова е решена да го одржи градот во функција. Таа неодамна отпатува за Киев за да побара 20 автобуси.

Нејзиниот сопруг е таксист во друг град, а нејзините двајца возрасни синови живеат далеку, па таа е сама во Херсон. Повеќето денови можете да ја видите како го вози нејзиното мало зелено комбе.

- Кога би можела да исчезнам во воздухот и да ѝ ставам крај на оваа војна, би го направила тоа. Лесно би се жртвувала за да му ставам крај на овој пекол - вели таа.

Извор: Nytimes.com
Фото: Wikipedia