X
 16.05.2017 Култура

Помалку познати факти за Украина - географскиот центар на Европа

Ова се неколку факти за Украина кои можеби не сте ги знаеле. 

1. Голема земја

Украина е земја која се протега на 603.628 квадратни километри површина, а се граничи со Русија и Полска на исток и запад и е помеѓу црното Море на југот и Беларусија на северот.

2. Поседува седум чуда


Катедтралата „Света Софија“ во Киев, стариот град „Chersonesus“, Карпатите, неверојатни православни цркви и катедрали – сето тоа заштитено од UNESCO.

3. Алкохол

Украина е шеста на листата на земји за консумација на алкохол, со испиени 13.9 литри на жител годишно.

4. Но, не е само водка во прашање


Националниот пијалок на земјата е наречен „хорилка“. Сличен на водката, но овој пијалок е често збогатен со вкус на чили пиперка.

5. Го обожаваат „Mcdonald's“

Трето најзафатено место во земјата.

6. Се наоѓа во срцето на Европа


Украина е географскиот центар на Европа.

7. Не е „The Ukraine“


Англиските говорници често ја нарекуваат земјата „The Ukraine“. Но, така било само до 1991 година кога со независноста тој додаток бил отфрлен.

8. Длабока земја

Арсенална – станица на Киевската Свиатошинско-Броварска линија, е најдлабокото место на светот со 105.5 метри под земјиното тло.

9. Улиците раскажуваат друга приказна

Главните улици во Киев се многу кратки, но широки.

10. Киев


Името се смета дека доаѓа од Француски рецепт од 19 век, донесен од Руските аристократи.

11. Леб


Лебот е важен дел од историјата на Украина. Земјата била позната како место каде се произведува леб во огромни количини, а потоа народот страдал од глад за време на Сталин, кога бил извршен геноцид во земјата.

12. Историја

Земјата била домаќин на конференцијата во Јалта о 1945, каде што се сретнале Сталин, Черчил и Рузвелт.

13. Дом на градови-духови

Чернобил е во Украина, а сите се запознаени со настанот во 1986 година. Во околината има неколку напуштени градови без население. 

14. Кафулиња

Лвив е град кој изобилува со места за пиење кафе. Релаксирано место со голем број кафулиња, во кои може да се ужива во различните видови кафе.

15. Гасна светилка

Лвив е исто така градот каде што за прв пат била исмислена светилката на гас, од страна на локален фармацевт.

6. Тунелот на љубовта


View this post on Instagram

📍 The Tunnel Of Love , Klevan , Ukraine 🇺🇦. . The Tunnel of Love is a section of industrial railway located near Klevan, Ukraine, that links it with Orzhiv ❤️. . Double Tap If You Love The View !! 💕 . . Liked Your Content ? Don't Forget To Turn On Notification To See Your Post ASAP 🔔. . Follow - @travellingame Follow - @travellingame Follow - @travellingame for amazing travel content !!! . . Captured📸 by - @niels_tichelaar_photography . . . #instatravelling #instatraveling #wanderlusting #travellingram #travelvibes #travelinsta #traveladdicted #traveltheglobe #travelgrams #instatravelgram #travelporn #instatraveler #exploretheworld #vacations #travelcommunity #travellers #traveleurope #travelphoto #travelanddestinations #travelforlife #lovetravel #traveldestination #travelingtheworld #tunnels #tunnelview #travelukraine #europedestinations #greentunnel #visiteurope #exploreeurope

A post shared by Travel | Explore | Adventure (@travellingame) on


 Ова место често се наоѓа на социјалните мрежи како едно од најромантичните места во светот. Всушност е шумски предел во близина на градот Клевен, а на пругата поминува приватен воз кој носи дрво за локална фабрика.

17. Авион

Киев е домот на најголемиот светски авион 2Antonov An-225 Mriya3. Долг 88.4 метри, а тежок 640 илјади килограми.

18. Армија

Украина има огромен нуклеарен арсенал и втора најголема армија во Европа веднаш по Русија.

19. Скијање

Во Украина има околу 5 скијачки центри, каде што може да се ужива во зимските спортови.

20. Херојски главен град

Киев е прогласен за херојски главен град од Советскиот Сојуз заради отпорноста кон Нацистите во битката во Киев во 1941 година.

21. Велигденски јајца

Украинците многу го почитуваат празникот Велигден, па имаат различни стилови и методи за декорирање на јајцата.

22. Музика која инспирира

Summertime“ на Џорџ Гершвин е инспирирана од стара Украинска песна.

23. Остатоци од Советскиот сојуз


Комунистички симболи и имиња на улици се отстранети во 2015 година, но монументи од Втората светска војна уште има.

24. Интересно крајбрежје

Црното море е карактеристично по мирната вода и фактот што нивото на водата никогаш не се менува.

25. Политичка историја


Украина е домот на неколку светски устави и има поставено демократски стандарди за одвојување на моќта на владата помеѓу легислативата, извршната и судската власт.
Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура