X
 30.03.2022 Живот

Снимка од дрон го покажува степенот на уништување на украинските градови

По еден месец откако руската армија ја нападна Украина, многу градови низ земјата беа уништени, а населението побегна.

Досега повеќе од три и пол милиони луѓе ја напуштија Украина, од кои повеќе од два милиона отидоа во Полска, според Обединетите нации.

Оваа снимка од дрон го покажува обемот на уништувањето во Киев, Мариупол и други градови.


Извор: ВВС
Фото: ВВС/Screenshot
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот