X
 16.06.2022 Живот

Натпреварот „Биг пикчр“ ја истакнува отпорната и впечатлива биолошка разновидност низ светот

Фотографијата наречена „Играта на големата ласица“ од фотографот Хозе Грандио е една од десетте победници на „Биг пикчр“ - натпреварот за светска природна фотографија за 2022 година, кој ја прикажува неверојатната разновидност на животот во светот.

Слично на натпреварот во 2021 година, овогодишниот натпревар се фокусира на ризикот што климатската криза го претставува за екосистемот и суштествата толку вешто фотографирани од меѓународна група фотографи.

Погледнете некои од победниците.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Thisiscolossal.com
Фото: BigPicture Natural World Photography
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот