16.07.2018 Образование

Кои се разликите помеѓу дислексија, дискакулија, дисграфија и диспраксија?

Тешко е да се прави разлика помеѓу дискалкулијата, дислексијата, диспраксијата и дисграфијата бидејќи сите тие се тешкотии поврзани со пишувањето или читањето.

Да се биде родител на дете со тешкотии во учењето е доста голем предизвик. Не само што родителот треба да научи што е можно повеќе за нарушувањето на своето дете туку и треба да помине доста време со наставникот. Родителите и наставниците треба да создадат заеднички цели за детето. Наставниците кои во училницата имаат ученици со тешкотии во учењето имаат дополнителни одговорности. Тие не само што се одговорни за она што детето ќе го учи академски, туку се и одговорни за следење на целите на детето на емоционално ниво.

На Деца.мк е дадено објаснување за овие термини, кои често се мешаат и предизвикуваат забуна.

Продолжете на ОВОЈ ЛИНК