X
 16.10.2018 Култура

Љубител на книги ја претвора својата масивна библиотека во вистинска уметност

Некои луѓе сакаат да читаат книги за уметност, други, пак, уживаат да создаваат уметност од книгите.

„Букстаграмерот“ Елизабет Саган ја споделува својата љубов кон книгите со нејзините 90.000 следбеници веќе неколку години и таа постојано ги воодушевува со своите креативни сценарија.

Сѐ започнало со споделување на нејзините омилени книги и интерактивни слики со библиотеката. Како што станувала сѐ повеќе и повеќе инволвирана во идејата, фотографиите станувале покомплексни и покреативни. Денес таа создава сложени и инспиративни уметнички дела од нејзината масовна колекција на книги.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура