X
 15.01.2017 Култура

Кои земји имаат најмоќен пасош?

Сакате да патувате низ светот? Тогаш ќе морате да проверите каде можете да патувате со вашиот пасош.

 

pasohs

 

Кои земји имаат најмоќен пасош? Кога станува збор за меѓународно патување, каде одите и не е толку важно колку што е важно од каде доаѓате. Причината за тоа е што, различните пасоши дозволуваат различни нивоа на таканаречената слобода на патување.


Додека некои патници може без проблем да поминат низ царина и да останат во странство повеќе месеци или години, други се изложени на скапи визи, одредена временска рамка и други потешки процеси за престој.

Зошто постои оваа разлика и кои земји го имаат најмоќниот пасош, можете да откриете на видеото подолу.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура