X
 21.01.2017 Живот

Кој е најстариот жив лидер во светот?

Поранешниот хрватски премиер Јосип Манолиќ е деветтиот најстар жив лидер, покажуваат податоците од Википедија.

 

najstari


Истражувањето е направено после неодамнешните извештаи за здравјето на британската кралица Елизабета која се најде на 55-то место на листата. Според неа ова се 10-те најстари живи лидери во светот:

1. До Муои, премиер на Виетнам (од 1988-1991 година), 99 години и 351 ден.

2. Бабикер Авадала, премиер на Судан (во 1969 година), 99 години и 322 дена.

3. Јасухиро Накасоне, премиер на Јапонија (од 1982-1987 година), 98 години и 236 дена.

4. Константинос Мицотакис, премиер на Грција (од 1990-1993 година), 98 години и 92 дена.

5. Хјун Сунг-Јонг, премиер на Јужна Кореја (од 1992-1993 година), 97 години и 358 дена.

6. Мохамед Карим Ламрани, премиер на Мароко (од 1971-1972 година, 1983-1986 година, 1992-1994 година), 97 години и 262 дена.

7. Хау Пеи-цун, премиер на Тајван (од 1990-1993 година), 97 години и 189 дена.

8. Хавиер Перез де Куељар, премиер на Перу (од 200-2001 година), 97 години.

9. Јосип Манолиќ, премиер на Хрватска (од1 990-1991), 96 години и 302 дена.

10. Лиам Косгрејв, премиер на Ирска (од 1973-1977 година), 96 години и 280 дена.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот