X
 24.01.2017 Култура

Оскари 2017: „La La Land“ со најмногу номинации

„La La Land“ доби неверојатни 14 номинации за Оскар, ист број на номинации колку што доби и „Titanic“ и „All About Eve“.

 

оскари


Како резултат на минатогодишната кампања #OscarsSoWhite, оваа година Оскарите се потрудија да бидат поразновидни кога станува збор за расата на номинираните актери, па така сега може да се видат голем дел од афро-американските актери, актерки, режисери, продуценти и кинематографери номинирани за Оскар.

Во продолжение се номинациите за 89-то доделување на Оскарите:

Најдобар филм:

„Arrival“
„Fences“
„Hacksaw Ridge“
„Hell or High Water“
„Hidden Figures“
„La La Land“
„Lion“
„Manchester by the Sea“
„Moonlight“

Најдобар режисер:

Денис Вилнев, „Arrival“
Мел Гибсон, „Hacksaw Ridge“
Демиен Шазел, „La La Land“
Кенет Лонерган, „Manchester by the Sea“
Бери Џенкинс, „Moonlight“

Најдобар актер во главна улога:


Кејси Афлек, „Manchester by the Sea“
Ендру Гарфилд, „Hacksaw Ridge“
Рајан Гослинг, „La La Land“
Виго Мортенсен, „Captain Fantastic“
Дензел Вашингтон, „Fences“

Најдобра актерка во главна улога:


Изабел Ипер, „Elle“
Рут Нега, „Loving“
Натали Портман, „Jackie“
Ема Стоун, „La La Land“
Мерил Стрип, „Florence Foster Jenkins“

Најдобар актер во споредна улога:


Махершала Али, „Moonlight“
Џеф Бриџис, „Hell or High Water“
Лукас Хеџс, „Manchester by the Sea“
Дев Пател, „Lion“
Мајкл Шанон, „Nocturnal Animals“

Најдобра актерка во споредна улога:


Вајола Дејвис, „Fences“
Наоми Харис, „Moonlight“
Никол Кидман, „Lion“
Октавија Спенсер, „Hidden Figures“
Мишел Вилијамс, „Manchester by the Sea“

Најдобро оригинално сценарио:


„Hell or High Water“
„La La Land“
„The Lobster“
„Manchester by the Sea“
„20th Century Women“

Најдобро адаптирано сценарио:


„Arrival“
„Fences“
„Hidden Figures“
„Lion“
„Moonlight“

Најдобри визуелни ефекти:


„Deepwater Horizon“
„Doctor Strange“
„The Jungle Book“
„Kubo and the Two Strings“
“Rogue One: A Star Wars Story“

Најдобра песна:

„Audition (The Fools Who Dream),” La La Land
„Can’t Stop the Feeling,” Trolls
„City of Stars,” La La Land
„The Empty Chair,” Jim: The James Foley Story
„How Far I’ll Go,” Moana

Најдобар анимиран филм:

„Kubo and the Two Strings“
„Moana“
„My Life as a Zucchini“
„The Red Turtle“
„Zootopia“

Најдобар документарец:

„Fire at Sea“
„I Am Not Your Negro“
„Life, Animated“
„O.J.: Made in America“
„13th“

Најдобар странски филм:


„Land of Mine“
„A Man Called Ove“
„The Salesman“
„Tanna“
„Toni Erdmann“

Останатите номинации можете да ги погледнете ТУКА.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура