27.01.2017 Технологија

„Gmail“ подготвува силна заштита за мејловите

Доколку корисниците по 13 февруари се обидат во мејл да атачираат некои од „Javascript“ фајловите ќе добијат порака дека тоа е оневозможено затоа што „содржината претставува потенцијална безбедносна закана“.

Gmail“ од 13 февруари ќе почне да ги блокира мејловите со таква содржина. На листата на забранети фајлови ќе се најдат сите оние чии екстензии се: .js, .exe, .msc и .bat.

„Javascript“ фајловите не мора да значи дека се вируси, но хакерите можат да ги атачираат во мејловите па по преземањето да го заразат компјутерот. „Gmail“ ќе може да ги детектира тие фајлови дури и ако се испратени како: .zip, .tgz, .gz и .bz2.

Во случај да треба некому да испратите таков фајл, „Google“ советува да ги поставите на „Google Drive“.

Ова е фотографијата која ќе се прикаже откако корисниците ќе се обидат да постават забранет фајл:

Подготвил: Маја Пероска

Технологија