X
 18.02.2017 Култура

Разликите помеѓу британскиот и англискиот јазик кои ги збунуваат луѓето

razliki

За Џорџ Бернард Шо, Велика Британија и Америка некогаш биле „две земји поделени со заеднички јазик“. До ден денес Британците и Американците продолжуваат да не се разбираат и да се збунуваат едни со други. За среќа, „Grammar Check“ создаде интересен инфографик во кој споредува 63 британски зборови со нивните амеркански двојници.

Многу работи се променија откако британските истражувачиго однеле смешниот јазик наречен англиски, во новиот свет пред повеќе од 400 години. Америка е прилично горда на сопствениот акцент и идентитет кој го создаде за себе. Најчувствителниот дел е вокабуларот - некои британски зборови имаат различно значење во Америка, додека други никогаш не стигнале до Америка. Погледнете одлични примери.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура