X
 04.03.2017 Култура

Како се нарекува Македонија на мандарински, корејски и јапонски?

Корисникот на „Reddit“ Каисер-Франц направи мапа од Европа на која имињата на сите земји се напишани на мандарински, корејски и јапонски. Доколку сте љубопитни, името на нашата земја на мандарински е Макидун, на јапонски е Македониа и на корејски е Македониа.

mk
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура