X
 23.01.2015 Култура

Градови низ светот опкружени со ѕидови

Низ вековите, луѓето ги бранеле нивните градови градејќи огромни ѕидови околу нив. На тој начин тие ја обележувале нивната територија, и истовремено се чувствувале заштитени од потенцијални напаѓачи или непријатели.

 

zid


Со текот на времето, градовите се проширувале низ ѕидовите, меѓутоа некои од нив останале близу до нив. Низ фотографиите можете да забележите кои во кои градови се`уште можат да се забележат ѕидовите.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура