X
 17.03.2017 Култура

Филмски класики кои бесплатно можете да ги гледате на „YouTube“

Иако сме навикнати на добри специјални ефекти, супер херои и технологија, сепак понекогаш новите филмови може и да не разочараат, а постарите филмови не добиваат доволно внимание. Годината на снимање сама по себе не мора да го означува и квалитетот на делото. Ова се седум класични филмови кои бесплатно можете да ги гледате на „YouTube“.


„The Lady Vanishes“

Филм на Хичкок, кој не се споменува доволно често.„The Little Shop of Horrors

Џек Николсон во една од неговите први филмски улоги.„Carnival of Souls“

Инспирација за хорор мајсторите. Филм снимен само за 20 илјади долари.„Night of the Living Dead“

Само за фанови на хоророт.„The General“

Орсон Велс го прогласил за најдобар филм на сите времиња. За фановите на Чарли Чаплин.„His Girl Friday“


Холивудска комедија, неверојатно духовит филм со Кери Грант и Розалинд Расел.„Metropolis “

Врвно дело креирано во 1927 година, од режисерот Фриц Ленг.

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура