X
 10.07.2017 Забава

Најтешкото судоку во светот

sudoku

Судоку е најиграната и најанлизираната загатка во светот, така што познати ви се правилата.

Во 2012 година финскиот математичар Арто Инкала го создал она што го нарекува најтешкото судоку во светот, кое „Телеграф“ го рангира со 5 од вкупно 11 ѕвезди.

Обидете се да го решите.

sudoku
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава