X
 01.09.2017 Технологија

ИКЕА го менува начинот на кој купувате за вашиот дом

епл
Фото: Printscreen/Youtube

Зголемената реалност може да звучи како нешто излезено од филм, меѓутоа, ако имате ајфон, тогаш и тоа како е возможно.

„ИКЕА Плејс“ е револуционерна апликација што целосно ќе го промени начинот на кој купувате за вашиот дом. Користејќи ја новата технологија за „Епл“, корисниците ќе имаат можност да видат како мебелот ќе изгледа во нивниот дом со едноставно поставување на камерата на местото каде што сакаат да го стават парчето мебел. Апликацијата потоа ќе постави соодветна намалена и усогласена слика со цел да му прикаже на корисникот како би изгледал мебелот во неговиот дом.

Долгоочекуваното објавување на апликацијата е закажано за октомври.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија