X
 23.12.2017 Уметност

Победничките фотографии од натпреварот на „Нешнл Џиографик“ за фотограф на годината

national
Фото: National Geographic

Оној што рекол дека не постои подобар уметник од мајка природа, бил во право. Благодарение на професионалните фотографи од целиот свет, можеме да уживаме во неверојатно убавите, надреални, збунувачки па дури и грозни сцени што ни ги нуди планетата Земја.

„Нешнл Џиографик“ ги објави победниците од натпреварот за фотограф на годината во полето на природата, и очекувано, фотографиите се прилично извонредни. Натпреварот избира три победнички фотографии, почесно споменување и избор од публиката во секоја од четирите категории: воздушна, пејзажи, под вода и див свет. Победникот оваа ггодина беше Џајапракаш Јоги Бојан, со неговата фотографија од орангутан. Во продолжение погледнете ги победниците.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност