X
 17.02.2020 Живот

Берењето кокичиња на оваа планина може да ве чини 11.000 евра

За скинато кокиче на планината Спил, инаку национален парк во Турција, отсега ќе треба да се платат над 11.000 евра, објави приватната телевизија Си-ен-ен Турк.

Паричната казна, според новите закони, изнесува 73.747 турски лири (11.126 евра).

Кокичињата се ендемско растение на таа планина во округот Маниса, Западна Турција. Тие веќе почнаа да се појавуваат од под снегот како предвесник на пролетта.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот