X
 17.10.2021 Живот

Две минути вести за пандемијата ја убиваат животната радост

Се чини дека некои земји го видоа најлошото од коронавирусот и во меѓувреме укинаа многу ограничувања, но вестите за пандемијата и понатаму може да го расипат расположението на човекот за само неколку минути, тврдат британски и канадски научници.

Во трудот објавен во медицинското списание „ПЛОС уан“ научниците од Универзитетот во Есекс и Универзитетот „Симон Фрејзер“ објавија дека читањето вести за пандемијата, споделени на социјалните медиуми, е една од најмалку забавните активности во денот.

Ова не е изненадувачки со оглед на тоа што ваквите приказни безмилосно ги повторуваат бројките на дневни смртни случаи и заболени и пренесуваат нови информации за државните регулативи и ограничувања на животниот стил.

Но, дури и вестите за проблеми како што се недостиг на болнички кревети, ограничувања во третманот и недостиг на синџирот на снабдување, како и вестите што информираат дека производителите на автомобили го намалуваат производството во последните недели, исто така, предизвикуваат негативни ефекти врз менталното здравје.

Со цел да го избегнат ефектот на „повратна врска“, луѓето со послабо ментално здравје или оние што веќе чувствуваат вознемиреност најверојатно ќе побараат повеќе негативни вести - научниците ја објавија веста за пандемијата преку „Твитер“ и „Јутјуб“ за околу 1.200 учесници.

- Читањето само 2-4 минути вести поврзани со ковид-19 предизвикува итно и значително намалување на позитивното расположение и оптимизмот - велат испитаниците.

Истражувачите предупредија дека учесниците се претежно млади белци и повеќето се жени, со што е невозможно да се генерализираат резултатите.

Сепак, резултатите од истражувањето се совпаѓаат со другите истражувања за влијанието на пандемијата врз менталното здравје, рече тимот, посочувајќи на студии кои покажуваат дека просечните нивоа на анксиозност и депресија се зголемени од почетокот на пандемијата.

Процените објавени претходно од британското медицинско списание „Лансет“ се дека околу 160 милиони луѓе повеќе страдале од проблеми со менталното здравје во 2020 година во споредба со претходната година.

Извор: 6yka.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот