X
 19.03.2022 Технологија

Студенти го направија првиот џебен сателит во светот

Студенти од Техничкиот факултет на Универзитетот „Билент Ецевит“ во Турција составиле џебен сателит. Малиот сателит со димензии 5х5х5 сантиметри бил испратен во вселената во јануари, а во првите два месеца примил 5.500 податоци испратени од Земјата.

Сателитот наречен „Гризу-236А“ бил лансиран во вселената со ракета „Фалкон 9“ на компанијата „Спејс-екс“ од базата во Флорида. Тој бил поставен во орбитата околу еден час по лансирањето и со тоа станал првиот сателит во својата класа што примил податоци.

Сателитот може да врши основни функции со телекоманди за да се тестира двонасочната комуникација помеѓу станица на Земјата и сателитот. Меѓу другото, може да се испраќаат податоци од Земјата до сателитот.

Се планира сателитот да остане во орбитата 4 години и осум месеци. Тој се наоѓа на височина од околу 525 километри.Извор: Balkan News
Насловна фотографија: Twitter
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија