X
 19.07.2019 Здравје

Што да се направи кога ќе се појави алергија на храна, советува д-р Соња Петровска од „Жан Митрев“

Алергија на храна е реакција на имунолошкиот систем што се случува веднаш по јадењето одредена храна. Дури и мала количина храна што прави алергија може да предизвика знаци и симптоми како што се проблеми со дигестивниот систем, уртикарија или оток на дишните патишта. Потребно е да се посети докторот или алерголог ако се јавиле симптоми на алергија на храна веднаш по јадење. Ако е можно, треба да се контактира доктор во моментот кога ќе се јави алергиска реакција. Кај некои луѓе алергијата на храна може да предизвика сериозни симптоми или дури и опасни за живот реакции познати како анафилакса, вели д-р Соња Петровска од „Жан Митрев“.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје