X
 19.10.2020 Образование

Запознајте го осумгодишниот Василиј Закоски, мајстор за математика, цртање, тенис...

На рафтовите во домот има десетици награди за тенис, а освои и прво место во портокалов тенис на државно ниво. Официјално, тој е трет на ранг-листата на државно ниво. Она што е вистинска реткост е што овој надежен тенисер во еден ден, на почетокот од годинава, освои два златни медали. Оваа година освои златен медал и на „Математика без граници“, која се одржува на светско ниво

Василиј Закоски има осум години и е ученик во „Братство - Миѓени“ во Тетово. Ова мултиталентирано момче незапирливо освојува награди, дипломи, медали и пехари.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование