X
 20.01.2022 Живот

Над 500 пациентки со ковид породени на ГАК, ни едно бебе не било позитивно

Бремените жени да не се плашат и да се вакцинираат против коронавирусот, препорачуваат гинеколозите и педијатрите. Тие велат дека вакцините се безбедни и бремените жени да не се доведуваат во опасност да се разболат од ковид-19, кој може да направи тешки компликации.

Д-р Викторија Јовановска, директор на Клиниката за гинекологија и акушерство, вели дека од околу четири илјади породувања годишно што ги имаат на Клиниката, многу малку бремени жени се вакцинирани.

– Од досега дадените вакцини во светски рамки, студија од околу 200.000 бремени жени покажа дека вакцините се безбедни, тие се безбедно породени и немаат никаков проблем. Имаше едно тврдење дека вакцините влијаеле врз плодноста, но не е точно. Напротив, кога бременоста е планирана или кога се подготвуваат за ин витро, и двајцата треба да бидат вакцинирани. Оние што веќе останале бремени, препорачуваме да ја примат вакцината по 14. гестациска недела до третиот триместар, за да заврши органогенезата – вели д-р Јовановска.

Целиот текст прочитајте го на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот