X
 20.01.2023 Култура

БАФТА 2023: 14 номинации за филмот „На запад ништо ново“

Филмот „На запад ништо ново“ во продукција на „Нетфликс“ води на овогодишното доделување на филмските награди БАФТА, со 14 номинации.

Критички признатиот еп од Првата светска војна е нова екранизација на романот на Ерих Маријa Ремарк од 1928 година. Филмот е прв во изминативе 9 години кој успеа да добие 14 или повеќе номинации по „Говорот на кралот“ во 2011 година.

Во продолжение се останатите номинации:

Најдобар филм

„All Quiet on the Western Front“
„The Banshees of Inisherin“
„Elvis“
„Everything Everywhere All at Once“
„Tár“

Најдобар британски филм

„Aftersun“
„The Banshees of Inisherin“
„Brian and Charles“
„Empire of Light“
„Good Luck to You, Leo Grande“
„Living“
„Roald Dahl’s Matilda the Musical“
„See How They Run“
„The Swimmers“
„The Wonder“

Најдобро деби на британски сценарист, режисер или продуцент


„Aftersun“ – Шарлот Велс (сценарист/режисер)
„Blue Jean“– Џорџија Оукли (сценарист/режисер), Хелен Сифре (продуцент)
„Electric Malady“ – Мари Лиден (режисер)
„Good Luck to You, Leo Grande“ – Кети Бренд (сценарист)
„Rebellion“ – Mаиа Кенворти (режисер)

Најдобар странски филм

„All Quiet on the Western Front“
„Argentina, 1985“
„Corsage“
„Decision to Leave“
„The Quiet Girl“

Најдобар документарец

„All That Breathes“
„All the Beauty and the Bloodshed“
„Fire of Love“
„Moonage Daydream“
„Navalny“

Најдобар анимиран филм

„Guillermo del Toro’s Pinocchio“
„Marcel the Shell With Shoes On“
„Puss In Boots: The Last Wish“
„Turning Red“

Најдобар режисер

Едвард Бергер - „All Quiet on the Western Front“
Мартин Мекдона - „The Banshees of Inisherin“
Даниел Кван, Даниел Шајнерт - „Everything Everywhere All at Once“
Тони Кушнер, Стивен Спиблерг - „The Fabelmans“
Тод Филд - „Tár“
Рубен Остлунд - „Triangle of Sadness“

Најдобро адаптирано сценарио

Едвард Бергер, Лесли Патеросн, Иан Стокел - „All Quiet on the Western Front“
Казуо Ишигуро - „Living“
Цолм Баиред - „The Quiet Girl“
Ребека Ленкиевиц - „She Said“
Самјуел Д Хантер - „Тhe Whale“

Најдобра актерка

Кејт Бланшет - „Tár“
Вајола Дејвис - „The Woman King“
Даниел Дедвајлер - „Till“
Ана де Армас - „Blonde“
Ема Томпсон - „Good Luck to You, Leo Grande“
Мишел Јо - „Everything Everywhere All at Once“

Најдобар актер

Остин Батлер - „Elvis“
Колин Фарел - „The Banshees of Inisherin“
Брендон Фрајзер - „The Whale“
Дерил Мекормак - „Good Luck to You, Leo Grande“
Пол Мескал – „Aftersun“
Бил Нај – „Living“

Најдобра актерка во споредна улога


Анџела Басет - „Black Panther: Wakanda Forever“
Хонг Чау - „The Whale“
Кери Кондон - „The Banshees of Inisherin“
Дори де Леон - „Triagnle of Sadness“
Џејми Ли Кертис - „Everything Everywhere All at Once“
Кери Мулиган - „She Said“

Најдобар актер во споредна улога


Брендан Глисон - „The Banshees of Inisherin“
Бери Кеоган - „The Banshees of Inisherin“
Ке Хју Куан - „Everything Everywhere All at Once“
Еди Редмејн - „The Good Nurse“
Албрехт Шух - „All Quiet on the Western Front
Мишел Ворд - „Empire of Light“

Најдобра кинематографија

„All Quiet on the Western Front“
„The Batman“
„Elvis“
„Empire of Light“
„Top Gun: Maverick“

Останатите номинации можете да ги погледнете ТУКА.

Извор: The Guardian
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура