X
 20.04.2018 Живот

Кралот на Свазиленд сам реши да го смени името на земјата

Апсолутниот монарх на Свазиленд, кралот Мсвати Трети, одлучи дека оваа мала африканска земја, која се протега на околу 17.000 квадратни километри помеѓу Јужноафриканската Република и Мозамбик, повеќе нема да се вика така.

На прославата по повод 50. роденден на кралот, а воедно и 50-годишнината од независноста на Свазиленд, тој објави дека државата го променила своето име во Кралството еСватини. Новото име во превод значи „нација на народот Свазиленд“, а веста за промената ги изненади сите, иако Мсвати со години ја нарекува земјата еСватини.

- Секогаш кога ќе отидев некаде во странство, имаше конфузија, државата ни ја нарекуваа Швајцарија - рече кралот, мислејќи на сличностите со англиското име на Свазиленд и Швајцарија.

Прочитајте тука како реагираше народот на Свазиленд на одлуката на кралот, кој моментно има 15 сопруги.

Фото: Wikipedia
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот