X
 21.02.2017 Технологија

Погледнете колку технолозите биле возбудени за појавата на компакт дискот во 1982

Првото ЦД на „Сони“ се појави на 1 октомври 1982 година.

Кон крајот на 1982, на австралиско ТВ шоу „Towards 2000“ на ЦД-то му посветиле цел сегмент, во кој презентерите ги покажувале предностите на овој производ. Оттогаш, ЦД-то е еден од најпродаваните аудио производи. Појавата на ЦД-то била навистина прифатена со голема возбуда, па презентерите на крајот од емисијата дури најавиле дека еден ден ЦД-то можеби ќе се користи во автомобилите, што за тоа време било нешто ново и незамисливо.

Вака изгледала презентацијата на ЦД:

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија