X
 21.03.2019 Култура

Романката Ана Бландијана – добитничка на „Златен венец“

Романската поетеса Ана Бландијана е лауреат на годинашниот „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата.
Денеска, на Светскиот ден поезијата, одлуката ја соопштија дирекцијата и Управниот одбор на СВП, чие 58. издание традиционално ќе се одржи на крајот од август.
„Златниот венец“ ќе ѝ биде врачен на Ана Бландијана на меѓународниот поетски митинг „Мостови“, на затворањето на Струшките вечери на поезијата.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура