22.01.2024 Живот

Видео од Северна Кореја покажува тинејџери осудени на тешка работа поради гледање јужнокорејски драми

Видео од Северна Кореја покажува двајца тинејџери кои се јавно осудени на 12 години напорна работа поради гледање јужнокорејски ТВ-драми.

На видеото двајца 16-годишници во сиви комбинезони стојат пред стотици студенти на стадион, а униформираните службеници ги критикуваат дека треба длабоко да размислат за нивните грешки.

Ваквите видеа и фотографии се ретки за луѓето надвор од Северна Кореја бидејќи на жителите не им е дозволено да објавуваат што се случува во нивниот живот, особено не во други земји. Исто така, од туристите се бара да следат одредени маршрути, а местата каде што е дозволено фотографирање се строго ограничени.

Чои Којонг-хуи, извршрен директор на Институтот за развој на југ и север, мисли дека видеото  било монтирано во 2022 година. Тој верува дека видеото се користи за да им се заканува на Севернокорејците, надевајќи се дека ќе ги спречи да споделуваат и гледаат јужнокорејска драма и да слушаат јужнокорејски поп.

Не е невообичаено Северна Кореја, најизолираната земја во светот, да ги затвори жителите затоа што гледале или чувале нешто поврзано со јужнокорејската култура.

На видеото еден човек постојано повторува: - Културата на марионетскиот гнил режим се прошири дури и кај инженерите. Тие имаат само 16 години, но ја уништија сопствената иднина - вели нараторот.

Извор: CNBC
Фото: Screenshot/YouTube