X
 22.03.2020 Здравје

57-годишна жена од Куманово е прва жртва на коронавирусот

Жена од Куманово на возраст од 57 години е првиот смртен случај поради коронавирус во земјава, информира министерот за здравство Венко Филипче. Дијагностицирана е по починувањето.

- Лекарите навреме зеле два бриса, кои биле негативни. Била третирана во изолација. По смртта брисот покажал дека има коронавирус - изјави Филипче.

Позитивен на коронавирус е и нејзиниот 33-годишен син, чија здравствена состојба вчера се влошила. Тој е префрлен на Клиниката за инфективни болести во Скопје и сега е во стабилна состојба.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје