X
 23.05.2024 Технологија

„Ајфон СЕ 14“ ќе биде поскап од својот претходник

Ако се суди според пишувањата на платформата „X“, „ајфон СЕ 4“ ќе биде поскап од неговиот претходник, чија почетна цена во САД беше 429 долари. Иако моментално не е јасно кон која бројка се стреми „Епл“, се известува дека телефонот нема да чини повеќе од 499 долари.

Причини за поскапувањето би можеле да бидат долгоочекуваните промени во хардверот и визуелниот дизајн. Како што се најави претходно, „ајфон СЕ 4“ треба да го има куќиштето на „ајфон 14“ без една камера на задната страна, што значи дека ќе има засек и опција за препознавање лице.

Покрај тоа, наводно ќе користи 6,1-инчен ОЛЕД-екран со резолуција од 1.170 x 2.532, врвна осветленост од 1.200 нити и заштита од гребеници и пукнатини. Нема да има висока стапка на освежување бидејќи не е „про“ модел на „ајфон“. ОЛЕД-екраните треба да ги произведува БОЕ.

Презентацијата на новиот модел се очекува во 2025 година.

Извор: bug.hr

Фото: Freepik

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија