X
 23.05.2024 Наука

Откриено лице на неандерталка од пред 75.000 години

Како би било да запознаеме во живо еден од нашите најблиски човечки роднини од пред 75.000 години?

Научниците направија неверојатна конструкција на неандерталка која покажува како изгледала кога била жива.

 

Извор: ВВС
Фото: ВВС/Screenshot
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука