X
 23.06.2024 Технологија

Апликации за планирање оброци кои ќе ви го олеснат готвењето

Растечки тренд во дигиталната ера се дефинитивно апликациите за планирање оброци, кои се одлична помош за заштеда на време и во исто време вкусно и здраво готвење.

Една од предностите, секако, е што нудат решенија кои навистина помагаат во одржувањето на нутритивните цели, а со тоа и навиките. Штом ќе ги пробате и почнете активно да ги користите, нема да можете да замислите дека планирате ручек или вечера без нив. Со нив можете да ја креирате вашата листа за купување, која исто така е многу корисна за организација, но и да ги персонализирате вашите оброци според тоа што ви се допаѓа.

Ова се некои од најпопуларните апликации, не заборавајте да ги пребарувате и почнете да ги користите.

Апликации за планирање оброци:

„Јамли“ (Yummly)

Популарна апликација која нуди персонализирани препораки за рецепти, планер за оброци и интегрирана листа за купување. Исто така, има функција за препознавање состојки со помош на камерата. Апликацијата користи паметни алгоритми за да обезбеди персонализирани препораки за рецепти, за да можете да ги филтрирате рецептите врз основа на она што го сакате. Значи, во зависност од кујната што ја преферирате. Можете да ги внесете вашите преференции, како што се избегнување одредени видови храна (на пр. глутен, лактоза) или претпочитање специфични видови на кујна (на пр. италијанска, мексиканска).

Можете да креирате неделен или месечен план за оброци, да изберете рецепти за појадок, ручек и вечера и да интегрирате сè во еден календар. Можете исто така да генерирате листа за купување врз основа на рецептите што ќе ги изберете. Секој рецепт има јасни упатства и видеа кои помагаат во секој чекор од подготовката.

„Паприка Ресипи Менаџер“ (Paprika Recipe Manager)

Оваа сè во едно апликација за љубителите на готвење нуди многу корисни функции за организирање и планирање оброци. Овозможува едноставно и ефективно планирање на оброците, а со неа можете да креирате неделни или месечни планови за оброци. Можете веднаш да ги зачувате сите рецепти кои ви се допаѓаат, а можете да ги пребарувате по категорија, ознаки, состојки...

Апликацијата е достапна на различни платформи, вклучувајќи „иОС“, „Андроид“, „Виндоус“ и „Мак“, што дефинитивно овозможува флексибилност при употреба.

„Плен ту ит“ (Plan to eat)

Оваа апликација ви овозможува да внесувате сопствени рецепти, да планирате оброци и да креирате приспособени списоци за купување. Планот за оброци може да го видите во оваа апликација во календар, а може и да креирате список за купување со него. Пребарувањето рецепти е лесно преку оваа апликација и можете да филтрирате според различни критериуми, како состојки, време на подготовка, тип на јадење и многу повеќе.

„Ит дис мач“ (Eat this much)

Апликацијата автоматски планира оброци врз основа на вашите диететски цели, преференции и достапни состојки. Можете да ги внесете сите цели што ги имате во апликацијата, како што се губење на тежината или одржување на тежината, и соодветно ќе генерира персонализирани менија. Можете да го приспособите планот за оброци со внесување претпочитана храна, како што е вегетаријанска или диета без глутен.

„Припер“ (Prepear)

Апликација која ви овозможува да најдете рецепти и да планирате оброци. Во оваа апликација, можете да пребарувате низ илјадници рецепти, да ги додавате во вашите планови за оброци и да ги приспособите според вашите потреби.

Исто така, голема предност е што има интегриран календар и автоматско креирање на список за купување.

Извор:ljepotaizdravlje.hr

Фото: Freepik

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија