X
 23.10.2021 Култура

Ова се најдобрите серии на 21 век според Би-би-си

Би-би-си одлучи да ги преброи и да ги пофали сите квалитетни серии што се појавија во изминатите 21 година.

Првите неколку серии на врвот се очекувани, иако можеби не заслужуваат толку висок пласман, но бидејќи листата ја направија Британците, тие му припаѓаат на концептот локален патриотизам.

И пред да се запрашате каде е „Сопранови“, треба да се напомене дека првата сезона на оваа култна серија почна во далечната 1999 година, а правилото е дека без оглед на времетраењето, серијата треба да има почеток во овој век.

Листата е резултат на анкетата направена на 206 критичари и експерти од целиот свет, што ја прави најголемата меѓународна анкета на оваа тема. На врвот нема, а и не би требало да има изненадувања, со оглед на тоа дека број еден е серијата „Наркомрежа“ на Дејвид Сајмон и Ед Барнс, а речиси четвртина од испитаниците ја рангирале на прво место, а половина ја рангирале во топ-10. Оваа серија е апсолутна лектира за сите, можеби и повеќе за оние што не се навикнале на овој телевизиски бран, кој трае веќе 20 години, бидејќи ретко кој толку детално се занимавал со теми за општеството, криминалот, расизмот, образованието, новинарството, како што се занимава оваа серија.

serija
Фото: Twitter

Второто и третото место им припадна на сериите  „Луѓето од Менхетн“ и „Да станеш лош“ со нивните култни ликови Дон Дрејпер и Волтер Вајт. И двајцата беа антихерои за кои навивавме иако од почетокот до крајот на серијата беа сè само не добри луѓе.

На четврто место се најде „Флибег“, што ја прави најдобро оценета серија создадена од жена. Серијата што ја прослави Фиби Волтер Бриџ заслужува да биде меѓу најдобрите, но на толку високо место е навистина контроверзен избор. На петтото место се најде „Игра на троновите“, а на шестото уште една серија направена од жена - „Може да те уништам“ на Микејла Коел. „Преостанати“ на Дејмон Линделоф се најде на седмото место, што го прави најуспешен автор во анкетата бидејќи со три серии се рангира во топ-30. Другите две се „Изгубени“ и „Чувари“.
 
Од Јапонија, низ цела Европа, до Уругвај, луѓето составувале топ-10 листа, по што почнало бодирањето.

Вака изгледа листата со 100. најдобри серии, со нивното оригинално име:

1.The Wire (2002-2008)
2. Mad Men (2007-2015)
3. Breaking Bad (2008-2013)
4. Fleabag (2016-2019)
5. Game of Thrones (2011-2019)
6. I May Destroy You (2020)
7. The Leftovers (2014-2017)
8. The Americans (2013-2018)
9. The Office (UK) (2001-2003)
10. Succession (2018-)
11. BoJack Horseman (2014-2020)
12. Six Feet Under (2001-2005)
13. Twin Peaks: The Return (2017)
14. Atlanta (2016-)
15. Chernobyl (2019)
16. The Crown (2016-)
17. 30 Rock (2006-2013)
18. Deadwood (2004-2006)
19. Lost (2004-2010)
20. The Thick of It (2005-2012)
21. Curb Your Enthusiasm (2000-)
22. Black Mirror (2011-)
23. Better Call Saul (2015-2022)
24. Veep (2012-2019)
25. Sherlock (2010-2017)
26. Watchmen (2019)
27. Line of Duty (2012-2021)
28. Friday Night Lights (2006-2011)
29. Parks and Recreation (2009-2015)
30. Girls (2012-2017)
31. True Detective (2014-2019)
32. Arrested Development (2003-2019)
33. The Good Wife (2009-2016)
34. The Bridge (2011-2018)
35. Fargo (2014-)
36= Downton Abbey (2010-2015)
36= Band of Brothers (2001)
38. The Handmaid's Tale (2017-)
39. The Office (US) (2005-2013)
40. Borgen (2010-2022)
41. Schitt's Creek (2015-2020)
42. Peep Show (2003-2015)
43. Money Heist (2017-2021)
44. Community (2009-2015)
45. The Good Fight (2017-)
46. Homeland (2011-2020)
47. Grey's Anatomy (2005-)
48. Inside No 9 (2014-)
49. The Bureau (2015-)
50. Halt and Catch Fire (2014-2017)
51. Small Axe (2020)
52. This is England 86, 88 and 90 (2010-2015)
53. Call My Agent! (2015-2020)
54. Happy Valley (2014-)
55. The Shield (2002-2008)
56. The Big Bang Theory (2007-2019)
57. The Young Pope (2016)
58. Dark (2017-2020)
59. The Underground Railroad (2021)
60. House of Cards (2013-2018)
61. Avatar: The Last Airbender (2005-2008)
62= The Good Place (2016-2020)
62= Pose (2018-2021)
64. Detectorists (2014-2017)
65. Orange is the New Black (2013-2019)
66. Mare of Easttown (2021)
67. RuPaul's Drag Race (2009-)
68. Stranger Things (2016-)
69. 24 (2001-2010)
70. Battlestar Galactica (2004-2009)
71. Enlightened (2011-2013)
72. Gilmore Girls (2000-2007)
73. Planet Earth (2006)
74. Utopia (2013-2014)
75. Babylon Berlin (2017-)
76. Rick and Morty (2013-)
77. American Crime Story (2016-)
78. The Killing (Denmark) (2007-2012)
79. Mindhunter (2017-2019)
80. House (2004-2012)
81. OJ: Made in America (2016)
82. Big Little Lies (2017-2019)
83. Insecure (2016-2021)
84= Normal People (2020)
84= Narcos (2015-2017)
86. How I Met Your Mother (2005-2014)
87. The Comeback (2005-2014)
88. The OA (2016-2019)
89. Dexter (2006-2013)
90. It's Always Sunny in Philadelphia (2005-)
91. Westworld (2016-)
92. Show Me a Hero (2015)
93. Treme (2010-2013)
94. Louie (2010-2015)
95. Luther (2010-2019)
96. Catastrophe (2015-2019)
97. Hannibal (2013-2015)
98. Crazy Ex-Girlfriend (2015-2019)
99. Steven Universe (2013-2020)
100. The Queen's Gambit (2020)

Извор: BBC | 6yka.com
Фото: Twitter
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура