X
 23.11.2022 Култура

Објавен трејлерот за серијата за Кемал Ататурк што се снимаше во Битола, во продукција на „Дизни+“

Минатиот месец на повеќе локации во Битола и околината се снимаше серијата „Ататурк“ во продукција на турската продуцентска куќа „Ланистар медиа“, во соработка со македонската продуцентска куќа „Сектор филм“. Овој проект е финансиски поддржан од каналот „Дизни+“, каде што ќе се емитува серијата.

Серијата ќе го обработува животот на светскиот револуционер и државник Мустафа Кемал Ататурк и ќе има шест епизоди.

- Иако не можам да откријам многу за серијата, можам да кажам дека сум среќен што работам со талентирани луѓе како Арас Булут Ијнемли, актерот кој го глуми Мустафа Кемал Ататурк, како и режисерот Мехмед Ада Озтекин. Патувавме низ Битола и низ неколку локации за снимање, па имав можност да видам многу. Битола е прекрасна и луѓето се топли, стекнав многу пријатели. Дефинитивно ќе се вратам повторно да ве посетам - вели Џон Мур, шминкер и изработувач на филмски маски кој работеше на серијата.

„Дизни+“ неодамна објави трејлер за серијата, иако деталите поврзани со неа засега остануваат доверливи.

Трејлерот го открива тогашниот потполковник Мустафа Кемал пред битката кај Чунук Баир, изговарајќи адаптирана верзија на стиховите на турскиот писател Намик Кемал: „Нека непријателот ја залепи својата кама во срцето на татковината, ќе видат човек кој ќе ја спаси црната судбина на мајка си“.

Арас Булут Ијнемли ќе ја толкува улогата на Ататурк, а се шпекулираше дека ќе глуми со светски познатата актерка Ема Вотсон.

Премиерата на серијата ќе се емитува на 100-годишнината од републиката.


Извор: Dailysabah.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура