X
 24.03.2022 Култура

Луѓето сѐ помалку се интересираат за „Оскарите“. Еве како Академијата се обидува да ги привлече годинава

Од година на година станува сѐ појасно дека „Оскарите“ ја губат важноста. Наградата на Американската академија за филмски уметности и науки речиси целосно стана хоби на група страсни љубители на филмот, а сè помалку престижен телевизиски настан.

Пред сето тоа да се претвори во сувопарна низа категории (од кои за повеќето не се интересира ни гореспоменатите филмофили) дополнително оптоварени со уште подосадни говори за благодарност кои станаа посебна категорија на претерување, постоеја причини зошто требаше да ги следите „Оскарите“. Било да е тоа самата награда, редок поглед во светот на суперпознатите личности или дискусија за тоа што некој носи.

Пандемијата ја направи целата приказна уште подосадна, а помладата публика едноставно нема желба да потроши неколку часа од својот живот на церемонијата на доделување награди за филмови кои веројатно никогаш нема да ги гледа. „Оскарите“ станаа едвај актуелни во ерата на социјалните мрежи, каде што единствената забава е што праведните ќе заклучат дека оваа година не се номинирани доволно луѓе кои ѝ припаѓаат на групата што Академијата ја игнорираше.

Тоа им е кристално јасно на продуцентите на наградата, кои одлучија оваа година да се обидат да им угодат на луѓето што не спаѓаат во растечката група на филмофили. Но, тоа е деликатна задача затоа што е неопходно да се одржи рамнотежа помеѓу подигнувањето на рејтингот и она што се во основата на „Оскарите“ - сепак најпрестижната награда во филмската индустрија.

Како ќе се обиде да го постигне тоа?

1. Најголемите ѕвезди

За среќа, оваа година се номинирани некои од најголемите филмски ѕвезди. Вил Смит беше номиниран за „Кралот Ричард“, приказна за посветениот татко на тениските легенди Венус и Серена Вилијамс.

Смит е и најверојатниот кандидат за наградата бидејќи тоа е одлична изведба, вистински филм, вистински момент и вистинска приказна што Академијата ја сака. Покрај тоа, по двегодишна пауза, филмовите и филмските ѕвезди се вратија во кината.

1
Фото: Screenshot/YouTube

Никол Кидман, Оливија Колман, Џесика Честејн, Пенелопе Круз и Кристен Стјуарт се, исто така, одлични магнети за гледачите, но трката во категоријата за најдобра актерка е далеку понеизвесна.

За дополнително да се засили приказната, има познати водители како Лејди Гага, Симу Лиу (Шанг-Чи), Зои Кравиц (Бетмен) и Мила Кунис, која веројатно ќе ја искористат можноста да зборува за проблемите во нејзината родна Украина.

2. Исмејување на познатите


Иако наградата отсекогаш била совршено време за правење шеги на сметка на најголемите ѕвезди, факт е дека овој дел со текот на времето беше фрлен во втор план, а беше заменет со страсни говори. Но, шегите на познатите личности отсекогаш оделе подобро. Барем што се однесува до социјалните мрежи. „Златните глобуси“ се далеку поинтересни во овој поглед.

За да ги избегнат познатите личности кои се неинтересни и отровни во нивните коментари, продуцентите се одлучија за комичарката Ејми Шумер, која ќе биде придружувана од сериозната Реџина Хол и уште една комичарка, Ванда Сајкс. Шумер неодамна најави дека ќе ја искористи можноста да исмева некои од најмоќните имиња во Холивуд.

- Ќе западнам во неволја. Ванда и Реџина се урнебесни и се забавуваме додека се подготвуваме - изјави таа.

shumer
Фото: Screenshot/YouTube

3. Нешто и за публиката

Бидејќи повеќето гледачи во кината не одат да ги гледаат сите номинирани филмови, туку главно блокбастерите, Академијата реши да понуди нешто „за публиката“.

Сè уште не е познато кој ќе биде во категоријата „омилени на обожавателите“, но претпоставуваме дека корисниците на социјалните мрежи ќе дадат повеќе од доволно кандидати за оваа нова категорија. Дополнително, тоа е одличен начин да се направат „Оскарите“ повидливи“ на интернет бидејќи е можно да се гласа до 20 пати на ден, што значи дека студијата ќе ги мобилизираат обожавателите.

Тука може да се најде новиот „Спајдермен“, кој не е номиниран или дури и новиот филм на отфрлениот Џони Деп („Минамата'), иако изгледа како еден од тие филмови во кои Академијата најверојатно ќе се препознае.

4. Нема „помалку значајни“ награди во преносот во живо

Дури осум од 23. награди ќе бидат доделени однапред, што значи дека нема да гледате кој ја добил наградата за најдобра монтажа, продукција на звук и слично. И за да се избегне забуна, ова се важни награди, но треба да се биде реален и да се помирите со фактот дека никого не го интересираат петминутните говори на добитникот на наградата за најдобар краток документарен филм.

Техничките категории ќе бидат однапред доделени, а гледачите ќе гледаат само кратка монтажа во директниот пренос.

Секако, тоа предизвика одредени негативни реакции, па Стивен Спилберг изјави дека ни најмалку не се согласува со оваа одлука бидејќи смета дека ова е омаловажување на луѓето што се многу важни за квалитетот на филмовите.

Иако Академијата се обиде да го стори истото уште во 2019 година, се откажа по притисокот од индустријата. Овој пат остана на својата одлука.

5. Бруно, во живо

И додека не се троши премногу време на технички награди, дел од преносот ќе биде посветен на еден од најголемите филмски музички хитови во последните години.

Секако, станува збор за песната „We Don’t Talk About Bruno“ од анимираниот филм „Енканто“, која ќе биде изведена во живо за време на церемонијата.Вреди да се спомене и дека сосема поинаква песна од истиот цртан филм беше номинирана за „Оскар“. Но, тоа е помалку важно. Хитовите се важни.

Дали воопшто треба да се гледаат „Оскарите“?

Приказните за гледаноста на „Оскарите“ се главна тема на секоја награда повеќе од 15 години, а секоја година се сѐ погласни.

На пример, минатата година церемонијата ја гледаа само 10,4 милиони гледачи и иако беше пандемија, тоа е далеку под очекувањата. Продуцентите се надеваат дека годинашната гледаност ќе биде еднаква или поголема од 2020 година (23,6 милиони гледачи).

Извор: Index.hr
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура