X
 24.11.2021 Култура

Вака звучи „Четири годишни времиња“ на Вивалди со инструменти од 18 век

„Четири годишни времиња“ е едно од најпознатите дела на Антонио Вивалди, но и еден од најпрепознатливите класични концерти од 18 век.

Концертот првпат бил изведен во 1725 година, а оттогаш во изведбите се користат многу нови инструменти што нудат различни интерпретации на делото.

Оркестар од Сан Франциско неодамна го снимил концертот со инструменти што се користеле во времето на Вивалди. Целиот концерт бил објавен на „Јутјуб“, а може да го слушате во продолжение.


Извор: Open Culture
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура