X
 25.09.2019 Живот

Драматични фотографии од активни вулкани низ светот

Од блескави реки на стопената карпа до колони пепел, ништо не може да ја покаже огнената моќ на Земјата колку што може да ја покаже вулканот.

Овие еруптивни врвови можат да се најдат низ целиот свет, а голем дел од нив се и активни. Вулканите помогнале во обликување на животот каков што го знаеме денес. Секоја ерупција копа хранливи материи од длабокото подземје, поставувајќи свежа карпа што се распаѓа во плодната почва и засилувајќи го животот низ целиот свет. Но, нивните експлозии се и остар потсетник за кршливоста на животот, со моќ што може да уништи пејзажи со само еден удар.

Ниту еден вулкан не е сличен на друг, а овие фотографии го доловуваат нивниот динамичен опсег.


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот