X
 25.11.2023 Живот

Ова се најснежните градови: Сите што сакаат скијање и друга зимска магија мора да ги посетат барем еднаш во животот

Мора да признаете дека сè станува поубаво кога улиците се бели. Доколку не сте од оние што уживаат само во погледот на снегот од топол дом, туку имаат авантуристички дух и ги сакаат сите зимски активности, мора да ги посетите овие градови. Таму ќе си поминете одлично и бескрајно ќе уживате во санкање, скијање и возење по снег.

Статистиката покажува дека овие градови имаат најмногу снег во текот на декември.

Талин, Естонија - 20,5 снежни дена месечно


На прво место е „кралот на снегот“ во декември, главниот град на Естонија, Талин.

Престојот таму во зима е чиста романса, а стариот дел од градот, познат и како Кесклин, е под заштита на УНЕСКО и е еден од најдобро зачуваните средновековни градски центри на целиот европски континент.

Вилнус, Литванија - 18,5 снежни дена месечноГлавниот град на Литванија е најпознат по својата барокна архитектура во самиот центар, која УНЕСКО ја стави на листата на светско наследство во 1994 година.

Доколку сакате да го доживеете вистинскиот зимски дух, а истовремено да спортувате, ски-центарот Липкалнис е оддалечен само 5 километри, со прекрасен поглед на градот.

Ерфурт, Германија – 17,5 снежни дена месечно

Овој град во регионот на Тирингија, со население од над 200.000 жители, е прилично бел во декември.

Покрај снегот, ќе најдете и многу бисери од средновековната архитектура, меѓу кои и катедралата „Света Марија“ и мостот Крамербрук.

Турку, Финска – 17 снежни дена месечно


 
Да останеме уште малку во Финска, на крајот на краиштата, тука е и Лапонија, земјата на Дедо Мраз. Турку се наоѓа на југозападниот брег, а го красат многу замоци кои датираат од 13 век.

Еден од начините на кои можете да го обиколите градот во декември е на лизгалки, кога реката Аура замрзнува. Потоа можете да се лизгате наоколу и да ги разгледате знаменитостите.

Хелсинки, Финска – 16,5 снежни дена месечно


 
На петтото место е главниот град на Финска. Дополнување на магичниот шарм се и „пулка“, вид санки што можете да ги видите низ целиот град. Ако некогаш имате можност да ги возите, упатете се до паркот Синебрихоф и возете по еден од многуте ридови.

Секако, ако завршите во Финска - постапете како Финец, па кога ќе застуди, посетете една од многуте сауни.


Извор: Svrckanje.rs
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот