X
 26.03.2019 Политика

Трамп доби пари за ѕидот на границата со Мексико

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, ги овласти воените инженерски единици да почнат со планирање и изградба на околу 92 километри долгата ограда, висока 5,5 метри, покрај границата со Мексико. Оградата ќе биде поставена во Јума, во сојузната држава Аризона и во Ел Пасо, Тексас.

Пентагон информира дека ќе пренасочи околу милијарда долари за поддршка на министерството за внатрешна безбедност и Федералната агенција за царина и заштита на границата. Средствата, освен за ѕидот, кој е по барање на американскиот претседател Доналд Трамп, ќе бидат искористени и за поставување осветлување и изградба на патишта во тоа подрачје. Целта е да се спречи шверцот на дрога во тоа подрачје.

Проектот е опишан како „ограда“, а не „ѕид“. Изградбата на ѕид на американско-мексиканската граница беше клучно предизборно ветување на републиканскиот претседател Трамп, на изборите одржани во 2016 година. Демократите силно се противат на изградбата на таков ѕид.

По повеќенеделни расправии околу буџетот меѓу републиканците и демократите, во февруари беше постигнат компромис, според кој на Трамп ќе му бидат доделени 5,7 милијарди долари за изградба на ѕидот – многу помалку од што тој бараше. Поради тоа, Трамп минатиот месец прогласи вонредна состојба, што му овозможува да земе средства од буџетот на Пентагон и да ги искористи за изградба на ѕидот. На 15 март Трамп го надгласа обидот на Конгресот за укинување на вонредната состојба и првпат во својот мандат го искористи правото на вето.

Сега демократите се надеваат дека ќе соберат доволно гласови за да го надвладеат ветото на Трамп, но не се очекува дека ќе го обезбедат неопходното двотретинско мнозинство. Дури и ако успеат, за поништување на ветото ќе им треба и двотретинско мнозинство во Сенатот, каде што републиканците имаат мнозинство.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Политика