X
 27.01.2022 Култура

Анимирано видео покажува како изгледал Рим во 4 век

Рим е еден од најстарите градови во светот. За овој град читаме во енциклопедиите, историските книги и учебниците, а дури и денес во градот се зачувани некои од најстарите градби. Но дали може да замислите каков бил Рим во древните времиња?

Во продолжение може да погледнете анимирано видео кое покажува како изгледал дел од Рим во четвртиот век.


Извор: Open Culture
Фото: YouTube (Printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура