X
 28.01.2016 Здравје

Калкулатор кој ви помага да го пресметате вишокот на килограми

Губењето на тежина е процес во кој треба да се вложи доста труд, но исто така, треба човек и да се откажи од некои лоши навики. Освен прилагодената и разновидната исхрана, важен фактор е и физичката активност која го забрзува метаболизмот, ги троши наталожените масти во телото и ја зголемува мускулната маса.

Доколку сте се одлучиле за промена и за губење на тежината, ова е време да започнете, бидејќи како и се` останато, потребен ви е подолг период. Доколку сакате да дознаете колку време ќе ви биде потребно за постигнување на посакуваната цел, ви нудиме калкулатор за слабеење.

Како функционира калкулаторот?

За здраво слабеење, без ригорозни диети и одрекување од се` и сешто, потребно ви е трпение, но и да бидете доста доследни во вашиот план.

1. Во табелата внесете ја вашата моментална тежина, висината и годините изразени во килограми и сантиметри.

2. Во означеното поле напишете колку килограми сакате да ослабете и кликнете на означеното место „калкулатор на калории“.

3. На екранот треба да биде напишан максималниот број на килограми кои можете да ослабите како и времето кое е потребно за губење на тежината.

Калкулаторот за слабеење се наоѓа на овој ЛИНК.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје